آموزشی

قهوه اسپرسو چه نوع قهوه ای است؟

قهوه اسپرسو چه نوع قهوه است؟

قهوه اسپرسو چه نوع قهوه ای است؟ هر آنچه که باید درباره اسپرسو بدانید

در ابتدا باید بگوییم که اسپرسو قهوه نیست! اسپرسو یک نوع روش دم آوری قهوه هست که به اشتباه عموم افراد فکر میکنند که قهوه اسپرسو یک نوع خاصی از قهوه است.

اگر شما دنبال یک مقاله کامل و مفید درباره قهوه اسپرسو هستید در اینجا ما بهترین و جامع ترین توضیحات را درباره این نوع از قهوه (دم آوری قهوه) آماده کرده ایم، با ما همراه باشید.

برای اینکه شما یک قهوه اسپرسو داشته باشید نیاز به اقلام ذیل را دارید:

۱- دستگاه اسپرسو ساز (در ادامه انواع دستگاه ها و وسیله های دم آوری قهوه اسپرسو را توضیه خواهیم داد)

۲- قهوه

۳- آب

۴- کاپ

همین! تمامی کارهای ساختن (دم آوری) را دستگاه برای شما انجام میدهد.

برای داشتن و عصاره گیری یک اسپرسو خوب و ایده آل شما باید به میزان لازم بسته به نوع پورتافیلتر دستگاه خود قهوه تازه آسیاب شده را آماده کرده و طی یک بازه زمانی معین دستگاه برای شما بهترین قهوه را آماده میکند.

توصیه میکنیم قبل اینکه این مقاله را ادامه بدهید برای درک بهتر از دستگاه های اسپرسو ساز مقاله دستگاه اسپرسو ساز (اسپرسو ماشین) چگونه به وجود آمد؟ را مطالعه نمایید.

 

پیدایش قهوه اسپرسو

اسپرسو توسط لوییجی بتزرا که صاحب یک شرکت تولیدی دستگاه اسپرسوساز در سال ۱۹۰۳ بود، اختراع و پیدا شد. لوییجی با فهمیدن و ایده وارد کردن فشار به قهوه که زمان لازم برای دم‌کشیدن قهوه را کاهش می‌داد، به اسپرسو پی برد.

لوییجی با اختراع دستگاه اسپرسوساز که در ایتالیایی به معنی سریع هست به صنعت قهوه جهان کمک بسیاری کرد.

 

طعم قهوه اسپرسو

قهوه اسپرسو بدلیل اینکه دستگاه اسپرسو ساز و کلا روش دم آوری آن بصورت فشار زیاد آب بر روی قهوه هست، بسیار غلیظ و برجسته میباشد. به همین علت شما میتوانید بهترین تجربه قهوه را از طریق روش دم آوری اسپرسو داشته باشید. در روش دم آوری اسپرسو بسته به انتخاب نوع قهوه شما میتوانید با کم و زیاد کردن زمان عصاره گیری، تلخی یا ترشی قهوه مورد نظر خود را کنترل کنید.

 

رست قهوه اسپرسو

همانطور که گفتیم اسپرسو یک روش دم آوری قهوه است، رست قهوه ها که بصورت لایت، مدیوم و دارک میباشد و دیده شده برای روش دم آوری اسپرسو عموم افراد از قهوه هایی با رست دارک بیشتر استفاده میکنند. اما این امر بسیار سلیقه ای میباشد.

 

آسیاب قهوه اسپرسو

شما بر حسب انتخاب نوع دم آوری قهوه خود، باید نوع آسیاب دقیق آن را بصورت مناسب داشته باشید. معمولا آسیاب قهوه اسپرسو برای دستگاه اسپرسوساز خانگی یک مقدار درشت تر از دستگاه های صنعتی و یا نیمه صنعتی میباشد.

درجه آسیاب به نوع دستگاه آسیاب و نوع قهوه بستگی دارد. برخی از درجه آسیاب های حدودی را در ذیل میتوانید ببینید:

فرنچ پرس: درشت ترین درجه آسیاب ( ۱۰۰۰ تا ۱۴۰۰ میکرون)

دستگاه اتومات خانگی: ۸۰۰ تا ۱۱۰۰ میکرون

پول آور: ۷۰۰ تا ۹۰۰ میکرون

دستگاه اسپرسوساز خانگی یا موکاپات: ۵۰۰ تا ۷۰۰ میکرون

دستگاه اسپرسوساز صنعتی: ۴۰۰ تا ۵۰۰ میکرون

ترک: ۲۰۰ تا ۴۰۰ میکرون

برای راحتی در انتخاب نوع آسیاب در هنگام سفارش از سایت میکو شما میتوانید راهنمای انتخاب درجه آسیاب را مطالعه فرمایید.

 

 

قهوه اسپرسو سینگل یا دابل؟

در دستگاه های اسپرسوساز معمولا پورتافیلترهایی که با آن ارائه میشود به دو شکل بسکت کوچک و بزرگ هستند.

به بسکت کوچک اصطلاحا سینگل و به بسکت بزرگ تر دابل گفته میشود. در بسکت سینگل قهوه کمتری جا میگیرد بنابراین شما از درصد کمتری دم آوری بهره مند میشود و برعکس در بسکت های بزرگتر (دابل) که قهوه بیشتر در آن جا میگیرد به شما عصاره گیری بیشتری میدهد.

همینجا جا داره که به یک موضوع دیگری هم اشاره کنیم. اگر شما موقع عصاره گیری چه در بسکت سینگل و چه در بسکت دابل وزن عصاره گیری را نسبت به وزن قهوه ریخته شده برای مثال مقدار ۲۰ گرم قهوه را به مقدار ۲۰ گرم عصاره گیری نمایید به آن قهوه رستریتو گفته میشود.

اگر مقدار ۲۰ گرم قهوه به مقدار ۴۰ گرم عصاره گیری شود به آن اسپرسو گفته میشود. و یا اگر مقدار ۲۰ گرم قهوه به مقدار ۶۰ گرم عصاره گیری شود به آن لانگو میگویند.

 

نوشیدنی های بر پایه قهوه اسپرسو

خب میرسیم به قسمت مهم موضوع قهوه اسپرسو که این قهوه را بسیار ارزشمند میکند. در این قسمت به شما توضیح میدهیم که با قهوه اسپرسو چه کارهایی و چه نوع نوشیدنی هایی میتوان درست کرد.

(به برخی از مهمترین نوشیدنی ها ذکر شده)

آیتم های بدون شیر

  • آمریکانو: یک شات اسپرسو + ۱۳۰ تا ۱۵۰ میلی لیتر آب جوش
  • رستریتو
  • لانگو

 

آیتم های با شیر

۱- ماکیاتو: یک شات اسپرسو + یک لکه شیر ( ۵ تا ۳۰ میلی لیتر )

۲- لاته ماکیاتو: یک شات اسپرسو یا رستریتو + ۴۰۰ میلی لیتر شیر

۳- لاته: یک شات اسپرسو + ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلی لیتر شیر

۴- پیکولو: یک شات رستریتو + ۲۰ تا ۳۰ میلی لیتر شیر

۵- کورتادو: یک شات اسپرسو + ۲۰ تا ۳۰ میلی لیتر شیر

۶- فلت وایت: یک شات رستریتو + ۱۲۰ تا ۱۵۰ میلی لیتر شیر

۷- کاپوچینو: یک شات اسپرسو + ۱۲۰ تا ۱۵۰ میلی لیتر شیر

 

روش های دم آوری و دستگاه های تهیه قهوه اسپرسو

همانطور که میدانید بعد از اینکه دان قهوه را تهیه و بر اساس دستگاهی که داریم آسیاب میکنیم مانند بیشتر نوشیدنی های گرم جهان برای اینکه به طعم دلخواهمان از این دانه اسرار آمیز برسیم نیاز به دم آوری آن داریم، قبل از اینکه به معرفی دستگاه های تهیه قهوه برسیم باید روش های دم آوری قهوه را برسی کنیم و ببینیم که اسپرسو در کدام یک از این سه دسته اصلی تقسیم میشود:

روش اول غوطه وری، همجواری یا Immersion  روش دوم خیساندن، قطره ای یا Pour over و روش سوم تحت فشار، اکسترکشن یا Pressure می باشد.

در روش اول یا روش همجواری همانطور که از نام او پیداست آب و قهوه در کنار هم قرار میگیرند و فرایند دم آوری شکل میگیرد، شاید تا به حال نمیدانستید اما قهوه ترک که یکی از انواع قهوه محبوب بین ما ایرانیان است به این روش تهیه میشود. قهوه فرانسه نیز یکی دیگر از روش های دم آوری با تکنیک غوطه وری یا همجواریست. در این روش قهوه آسیاب شده را به همراه آب داغ داخل ظرف فرنچ پرس میریزیم و چند دقیقه فرصت میدهیم که دمای آب قهوه را دم کند، به همین راحتی شما قهوه ای با طعم عالی خواهید داشت. بعضی از روش‌های دم سرد قهوه یا کلد برو و قهوه ساز کلور که خیس خوردن طولانی مدت قهوه در آب میباشند نیز از این روش پیروی میکنند.

روش دوم یا روش قطره ای نیز دقیقا همانند عنوانی که متخصصین برای آن انتخاب کرده اند به دست می آید، آب گرم را آرام آرام به روی قهوه آسیاب شده میریزیم و عصاره قهوه به صورت قطره ای از مخزن خارج میشود، این یعنی ما با خیساندن قهوه به عصاره دلخواهمان میرسیم.

این روش دم آوری بسیار تخصصی و گسترده است و دوستداران پر و پا قرص خود را نیز در سراسر جهان دارد به همین دلیل ما در مقاله ای به طور جداگانه روش دم آوری پور اور را برای علاقه مندان آن توضیح میدهیم و شما را با اصول دم آوری قهوه به روش خیساندن آشنا میکنیم، اما از دستگاه هایی که به روش قطره ای قهوه را دم آوری میکنند میتوان از وی۶۰ ،کمکس، جم و کالیتا ویو نام برد در تمامی این دستگاه ها آب و قهوه بعد از خیس شدن از فیلتری مخصوص عبور میکنند و به مخزن میریزند.

مهم ترین نکته در روش پور اور این است که حتما از تجربه و آموزش خوبی برخوردار شوید و بعد به سراغ تهیه این نوع قهوه بروید زیرا اگر تکنیک اشتباهی را انجام دهید طعم عصاره ای که به شما میدهد با آنچه فکر میکنید تفاوت زیادی خواهد داشت.

روش سوم یا روش تحت فشار، معروف ترین و محبوب ترین روش تهیه قهوه در بین عموم می باشد و دلیل آن این است که برای تهیه نوشیدنی محبوب اسپرسو که از موارد اصلی بسیاری از نوشیدنی هاییست که بر پایه ی قهوه هستند باید از این روش پیروی کنیم، بله درست حدس زدید دستگاه های اسپرسو ساز خانگی شما به این روش قهوه شما را آماده میکنند. اما بجز دستگاه های اسپرسو ساز خانگی یا صنعتی ابزار دیگری نیز برای تهیه قهوه اسپرسو وجود دارد که موکاپات یکی از معروف ترین آن هاست، ایرو پرس و مینی پرسو نیز ابزاری هستند که کمتر شناخته شده اند.

اما در تهیه یک قهوه ی اسپرسو خوش طعم و عطر به ما کمک میکنند، در روش دم آوری تحت فشار، دستگاه آب جوش را با فشار زیادی از میان قهوه های آسیاب شده عبور میدهد و سریعا عصاره ی یک قهوه قوی را به شما تحویل می دهد، با اینکه موکاپات نیز از این روش پیروی میکند اما به دلیل فشار کمتر و حرارت بیشتری که به روی قهوه وارد میکند عصاره ای که به ما میدهد کیفیت متفاوتی با عصاره ای که از دستگاه اسپرسو ساز میگیریم دارد، اما به دلیل قیمت پایین تری که موکاپات ها به نسبت دستگاه های اسپرسو ساز دارند و یا علایق شخصی هنوز هم افراد از هر دوی این دستگاه ها در تهیه قهوه ی روزانه خود استفاده میکنند.

حال که با روش های دم آوری قهوه آشنا شدیم فهمیدیم که برای تهیه قهوه اسپرسو به دستگاه های اسپرسو ساز خانگی یا صنعتی، موکاپات، مینی پرسو و ایروپرس احتیاج داریم، هر یک از این دستگاه ها میتواند به شما در تهیه قهوه اسپرسو کمک کند اما فراموش نکنید که طعم عصاره قهوه به عوامل خیلی زیادی مانند نوع قهوه، نوع رست، درجه آسیاب و میزان مهارت شما در عمل آوری بستگی دارد.

پس اگر میخواهید بهترین دان قهوه را با بهترین نوع رست و یکسان ترین درجه آسیاب داشته باشید، همین الان به قسمت فروشگاه سایت میکو رفته و به آسانی از قهوه های بسیار با کیفیت میکو کافی سفارش دهید تا در سریع ترین زمان یکی از خوش طعم ترین نوشیدنی ها را تجربه کنید. برای افزایش مهارت خود در عمل آوری قهوه نیز میتوانید دیگر مقالات ما را که در سایت قرار داده ایم مطالعه کنید و نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

1 نظر در “قهوه اسپرسو چه نوع قهوه ای است؟

  1. منا لطیفی گفت:

    از کیفیت خدمات ارائه شده توسط فروشگاه خوب میکو کافی تشکر می‌کنم.
    صمیمانه از خدمات کارآمد و با کیفیت شما به مشتریان، سطح جزئیات و مسئولیت پذیری که در هر خرید نشان داده‌ اید، قدردانی می‌کنم به خصوص از بسته بندی بسیار زیبا و با سلیقه ای که ارائه میکنین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *