آموزشی

قهوه ترکیبی چیست؟

قهوه ترکیبی چیست؟

قهوه ترکیبی چیست؟

حتما تا به حال واژه ” قهوه بِلِند ” یا ” قهوه ترکیبی ” به گوشتان خورده است، اگر برای شما هم جالب است که درباره این نوع قهوه و تفاوت های آن با قهوه های تک خاستگاه بدانید حتما ادامه این مقاله را مطالعه کنید.

برای شروع گذری کوتاه بر قهوه های تک خاستگاه میکنیم تا مقایسه این نوع قهوه با قهوه های ترکیبی راحت تر شود و بعد آن به قهوه ترکیبی می پردازیم.

 

قهوه تک خاستگاه یا single origin coffee به چه معناست؟

قهوه های تک خاستگاه به قهوه هایی گفته میشود که منشا آن ها از یک منطقه جغرافیایی خاص باشد، این بدین معنا است که شما میتوانید به راحتی مزرعه ای که قهوه شما را پرورش داده است. و حتی قسمتی از مزرعه که محصول شما در آن رشد کرده است را ردیابی کنید، این ویژگی باعث میشود که قهوه، با توجه به آب و هوای منحصر به فرد آن منطقه دارای طعم و عطری متفاوت شود. اما میتوان گفت مهم ترین ویژگی قهوه های تک خاستگاه یکدست بودن آن ها است که برخی از افراد علاقه مند به این ویژگی در یک قهوه هستند.

 

قهوه بِلِند چیست؟ (قهوه بلند یا میکس)

شاید تا این قسمت از مقاله فهمیده باشید که قهوه های ترکیبی به چه معناست، قهوه های بِلِند یا ترکیبی به قهوه هایی اطلاق میشود که از ترکیب چندین نوع از قهوه که در مناطق مختلفی رشد کرده اند به دست می آیند. اما این مسئله صرفا به این معنا نیست که حتما ترکیب از قهوه های کشور های مختلفی باشند، قهوه های ترکیبی میتوانند همه در یک کشور و حتی در یک منطقه یا خاستگاه از یک کشور رشد کرده باشند. ترکیب کردن قهوه از مناطق مختلف یتواند باعث ایجاد تعادل بین طعم و عطر در قهوه شود و بسیاری افراد به دلیل وجود چنین تعادلی مصرف قهوه های ترکیبی را به قهوه های تک خاستگاه ترجیح میدهند.

 

چرا قهوه های مختلف را باهم ترکیب میکنیم؟

هر دان قهوه از یک منطقه ی خاص دارای ویژگی های مختلفی میباشند، ترکیب کردن آن ها با یک دیگر باعث به وجود آمدن پیچیدگی خاصی در طعم و عطر قهوه میشود که در قهوه های تک خاستگاه به دست آوردن این ویژگی سخت و دشوار است.

از دلایل دیگری که قهوه های ترکیبی بیشتر در دسترس هستند میتوان به دلایل تجاری اشاره کرد، برشته کنندگان یا رُستر ها بدون صدمه زدن به طعم و عطر قهوه ها ترکیباتی اقتصادی تر و به صرفه تر تولید میکنند تا با قیمتی مناسب برای مصرف کنندگان عرضه شود.

 

انواع قهوه ترکیبی موجود در فروشگاه قهوه میکو

 

چگونه قهوه ترکیبی درست کنیم؟

پاسخ دقیق به این سوال بیشتر در مباحث تخصصی و حرفه ای میگنجد. همینطور تهیه قهوه های بلند و ترکیبی نیاز به مهارت و تخصص خاص خود دارد، در کل نمیتوانیم به راحتی و بدون آموزش قبلی هر دان قهوه ای را با دیگری ترکیب کنیم. زیرا نت های طعمی و عطری و همینطور خاصیت های متفاوت هر دان قهوه ممکن است با دیگر دان ها همخوانی نداشته باشد.

به طور مثال برای تهیه یک قهوه ترکیبی که با نام قهوه فول کرما عرضه میشود، باید تشخیص دهیم که ترکیب کدام دان ها با کدام درجه رٌست به ما بیشترین میزان کرما قهوه را میدهد.

 

رست کردن قهوه های ترکیبی

در تهیه قهوه های ترکیبی، درجه رست یکی از اصلی ترین نکات حائز اهمیت است. به طور معمول اگر دانه های مختلف از خاستگاه های متفاوت را با هم رست کنیم این محصول ترکیب باکیفیت و مناسبی نخواهد شد. زیرا دانه های قهوه با توجه به ویژگی های مختلفی نظیر شکل، اندازه و تراکم درجه رست متفاوتی را برای تهیه مطلوب ترین عصاره نهایی نیاز دارد و باید قبل از ترکیب کردن آن ها با یکدیگر هرکدام به طور جداگانه با درجه مخصوص رست شده و بعد بِلِند شوند. اینکار باعث میشود که مصرف کنندگان نهایی قهوه های ترکیبی بعد از آسیاب قهوه با درجه مخصوص دستگاه خود بهترین عصاره را تهیه کنند و از عصاره گیری کم یا زیاد جلوگیری میکند.

در آخر باید خاطر نشان کرد که قهوه های ترکیبی باید توسط کارشناسان خبره و طی روندی علمی و تخصصی تولید و عرضه شوند تا بهرین نتیجه حاصله به دست مصرف کنندگان برسد.

 

آسیاب قهوه

بعد از درجه رست قهوه درجه آسیاب نیز یکی از مهم ترین مواردیست که برای عصاره گیری مطلوب حتما باید به آن توجه زیادی کرد. زیرا اگر بهترین دان قهوه را تهیه کنید اما درجه آسیاب مناسب دستگاه عصاره گیری شما نباشد و یا کاملا یکسان آسیاب نشود عصاره به دست آمده هرگز مطلوب و دقیق نخواهد بود. فروشگاه قهوه میکو با تخصص و تجربه ای که در تهیه قهوه های ترکیبی دارد بهترین نوع قهوه های بِلِند را با دقیق ترین و یکدست ترین آسیاب مورد نظر در سریع ترین زمان ممکن به دست شما مشتریان عزیز خواهد رساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *