آموزشی

قهوه فرانسه و طرز تهیه و نوع آسیاب آن

قهوه فرانسه و طرز تهیه و نوع آسیاب آن

قهوه فرانسه چه نوع قهوه ای است؟ توضیحات قهوه فرانسه و طرز تهیه آن

در این مقاله در نظر داریم تا دانسته هایی که درباره قهوه فرانسه و دستگاه فرنچ پرس موجود است را مورد بررسی قرار دهیم. اگر علاقه مند به کسب اطلاعات درباره انواع قهوه و نحوه دم آوری آنان هستید، حتما مقالات دیگر سایت میکو کافی را دنبال کنید.

 

آشنایی با قهوه فرانسه

وقتی صحبت از فرهنگ قهوه در اروپا می شود، این قهوه یکی از اولین نوشیدنی هایی است که به ذهن می رسد. خیابان‌های سنگ‌فرش شده در پاریس در یک صبح بهاری با کافه‌هایی که عطر قهوه‌ی تازه از آن ها به مشام میرسد.

قهوه فرانسه یکی از انواع قهوه های مشهور و محبوب در جهان می باشد که این محبوبیت در سال های اخیر بیشتر نیز شده، آن هم به دلیل سادگی و لایت بودن طعم و عطر این نوشیدنی است. نکته مهمی که وجود دارد این است که قهوه فرانسه یک نوع روش دم آوری میباشد و این اسم هیچ ربطی به نوع قهوه ندارد.

 

تاریخچه قهوه در فرانسه

تاریخچه و فرهنگ قهوه در کشور فرانسه را می توان به قرن هفدهم ردیابی کرد. اولین قهوه خانه پاریس در سال ۱۶۸۶ تأسیس شد. قبل از این تاریخ، قهوه در گاری های خیابانی فروخته می شد. نه در مکان هایی که می توانستید بنشینید و وقت خود را با نوشیدن یک فنجان قهوه داغ صرف کنید. فرهنگ قهوه در فرانسه بر پایه لذت بردن از آن شکل گرفته است و نه از صرف وقت برای تهیه آن.

از گذشته تا کنون فرانسوی ها را با قهوه سیاه میشناسند. این به معنی همان لیوان پر از قهوه فرانسه تلخ و بدون افزودنی است. این نوع نوشیدن قهوه را میتوان یک نوع سبک زندگی فرانسوی دانست. کافی شاپ های پاریس فضایی سیاسی اجتماعی بودند که مردم پشت میز هایی جمعی و بزرگ با هم به تعامل می پرداختند. قهوه خانه ها جایی برای شروع انقلاب بودند اما با این حال قهوه نوشیدنی گران و مخصوص طبقات اجتماعی خاص بود. رفته رفته قهوه خانه ها فضایی دوست داشتنی برای گذراندن وقت کنار عزیزان و صحبت های گرم دوستانه شد.

 

منوی قهوه در فرانسه

به ندرت در یک کافی شاپ فرانسوی می توانید منویی پیدا کنید، اما بیشتر کافه ها چند نوشیدنی اصلی را سرو می کنند. این نوشیدنی ها به ترتیب زیر است:

قهوه: اگر یک قهوه سفارش دهید، یک شات اسپرسو دریافت خواهید کرد که رایج ترین پیشنهاد است.

قهوه با شیر: در آمریکای شمالی شما انتظار یک قهوه فیلتر با شیر داغ را دارید، اما در فرانسه به احتمال زیاد یک شات اسپرسو با شیر بخارپز دریافت خواهید کرد، چیزی که بسیار نزدیک به لاته است.

نویز کافه: یک شات اسپرسو با مقداری فوم داغ، مانند ماکیاتو.

کافه کرم: اسپرسویی که روی آن کف بیشتری دارد، نزدیک به یک کاپوچینو.

قهوه بلند: اسپرسو با آب داغ، مشابه قهوه آمریکایی.

قهوه فیلتر شده: قهوه قطره ای فیلتر.

اما قهوه فرانسه ای که بیشتر ما آن را میشناسیم همان قهوه ایست که در دستگاه فرنچ پرس دم آوری و سرو میشود.

 

خرید قهوه فرانسه در میکو کافی

 

فرنچ پرس دقیقا چه ویژگی هایی دارد؟

فرنچ پرس یک لیوان شیشه ای محافظ در برابر حرارت است که توسط یک دسته ی پلاستیکی یا فلزی نگهداری میشود.

درب ظرف فرنچ پرس دارای یک میله کوچک فلزی در مرکز خود است که در یک سر آن فیلتر توری برای پایین بردن پودر قهوه در آب قرار دارد و در سر دیگر این میله دستگیره کوچک پلاستیکی یا فلزی است.

قهوه فرانسه و طرز تهیه و نوع آسیاب آن

طرز تهیه قهوه فرانسه

در اینترنت و فضای مجازی افراد روش های مختلف مانند تهیه قهوه فرانسه با موکاپات، قهوه فرانسه با فوری، قهوه فرانسه با جذوه و یا تهیه قهوه فرانسه روی گاز را آموزش میدهند. اما صحیح ترین روش دم آوری قهوه فرانسه با فرنچ پرس یا دستگاه های اتوماتیک قهوه فرانسه است.

اما مهم ترین چیزی که برای تهیه قهوه فرانسوی نیاز دارید دان قهوه آسیاب شده با درجه مخصوص این نوع قهوه است.

درجه آسیاب دان قهوه فرانسه درشت ترین درجه آساب در بین قهوه های مختلف است. اگر آسیاب قهوه فرانسه ریز باشد پودر قهوه در آب حل میشود و باعث خراب شدن تکستچر کلی قهوه فرانسه میشود. همینطور اگر آسیاب بیش از اندازه درشت باشد عصاره گیری کامل و درست انجام نخواهد شد. به این دلیل بهتر است که اگر تخصص و تجربه کافی در تهیه قهوه فرانسه را ندارید قهوه آسیاب شده مخصوص قهوه فرانسه را خریداری کرده و استفاده کنید.

گنجایش فرنچ پرس های تک نفره معمولا ۳۰۰ میلی لیتر می باشد که به ازای هر ۱۰۰ گرم آب میتوانید از ۶ الی ۷ گرم قهوه استفاده کنید. البته این موضوع به میزان زیادی به ذائقه افراد نیز بستگی دارد اگر به قهوه غلیظ تری علاقه دارید میتوانید مقدار قهوه را بیشتر در نظر بگیرید.

 

نحوه دم آوری قهوه فرانسه با فرنچ پرس

  1. پودر قهوه را درون دستگاه فرنچ پرس ریخته و آن را کمی تکان دهید تا سطح یکنواختی پیدا کند.

(شما میتوانید بهترین قهوه مخصوص قهوه فرانسه را با یکدست ترین آسیاب از سایت میکو کافی تهیه کنید)

  1. آب جوش ۹۳ درجه را به صورت دورانی و به آرامی روی پودر قهوه بریزید.
  2. درب فرنچ پرس را به آرامی و بدون اینکه فیلتر پایین برود روی ظرف بگذارید.
  3. فیلتر را به اندازه یک سانت پایین ببرید تا قهوه با آب همجواری پیدا کنند.
  4. به مدت ۴ الی ۵ دقیقه ظرف را کنار بگذارید تا قهوه دم آوری شود.
  5. بعد از گذشت این مدت فیلتر را پایین ببرید و قهوه را در لیوان دلخواه سرو کنید.

قهوه فرانسه شما آماده است و میتوانید نوش جان کنید.

 

نحوه دم آوری قهوه فرانسه با دستگاه اتوماتیک

در دم آوری قهوه با دستگاه های اتوماتیک معمولا شما قهوه آسیاب شده را داخل مخزن قهوه دستگاه میریزید. مخزن آب را نیز پر میکنید و پس از فشردن دکمه روشن، دستگاه به طور اتوماتیک شروع به عصاره گیری میکند.

قهوه فرانسه و طرز تهیه و نوع آسیاب آن

 

اگر به قهوه و دانستن روش های دم آوری مختلف قهوه علاقه مند هستید، حتما دیگر مقالات سایت میکو کافی را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *